Ana SayfaAna Sayfa HakkımızdaHakkımızda ÜrünlerimizÜrünlerimiz BelgelerBelgeler GaleriGaleri İletişimİletişim İş Başvurusuİş Başvurusu Faydalı BilgilerFaydalı Bilgiler

 

 

Kömürün Sınıflandırılması

Kömürün Sınıflandırılması

Kömürler kısa analiz, elementler analizi, fiziksel ya da mekanik özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Ancak kısa analiz sonuçlarına göre sınıflandırma daha yaygındır. Kısa analiz; uçucu madde, sabit karbon, kül, nem ve ısı değeri tayinleridir.

Kömürde Uçucu Madde ;

Kömürün oksijensiz ortamlarda ısıtılmasıyla oluşan karbon buharları ile karbondioksit ve su buharı gibi gazların toplamına uçucu madde denir. Genç linyitlerde uçucu madde %50 çıktığı halde antrasit gibi yaşlı kömürlerde %5 in altına düşer. Uçucu madde miktarı fazla olan kömürleri yakarken hava karışımı iyi ayarlanmadığı durumlarda ocaklarda ve borularda is oluşur. Uçucu madde miktarı %10 un altında olan kömürleri sobalarda tutuşturabilmek güçleşir.

Kömürde Kül ;

Kömür yandığında içerdiği mineral maddelerden kalan kısmına kül denir. Kül kömürlerde sayısızlık olarak değerlendirilir ve miktarı arttıkça kömürün ısı değeri düşer.

Kömürde Kükürt ;

Kükürt kömürde anorganik ve organik bileşikler halinde bulunmaktadır. Kömürlerde genellikle kükürt miktarı % 0,5 - % 5 arasında değişmektedir. Kükürt kömürün ısı değerini düşürmez. Ancak çevre kirliliğine zarar vermesi ve yakma sistemlerinde korrozif etki yapması nedeniyle kömürde fazla kükürt olması istenmez.

Kömürde Nem ;

Ocak çıkışında taşkömürü % 1 - 3, linyit kömürü % 20 - 30, yumuşak linyitler % 40 - 60'ın üzerinde nem içerirler. Nem Kömürde üç şekilde bulunur;

a-) Bünyevi Nem b-) Kaba Nem c-) Kimyasal bağlı Su Kömürün mekanik ve fiziksel özellikleri büyük ölçüde içerdiği nem cinsi ve miktarına bağlıdır. Ayrıca nem oranı arttıkça kömürün ısı değeri düşer.

Kömürün Isı Değeri ;

Kömürün yanmasıyla oluşan ısı, içerdiği hidrojen ve karbonun oksitlenmesiyle meydana gelir. 1 gram kömürün kalorimetre bombasında yanmasıyla oluşan ısıya kömürün üst ısı değeri denir. Yanma gazlarındaki su buharının yoğunlaşmasıyla oluşan ısının üst ısı değerinden çıkarılmasıyla alt ısı değeri bulunur.

 

 

 

 

Tasarım ve kodlama Bu e-posta adresi spam korumalıdır. Lütfen JavaScriptleri etkinleştirin. Bu e-posta adresi spam korumalidir. Lutfen JavaScriptleri etkinlestirin.  tarafından yapılmıştır.